Листата на хортензиите обикновено са широколистни (с изключение на Хортензия Seemannii ) и винаги са противоположни.
Цветът всъщност е съцветие, състоящо се от плодородни цветя в центъра и „стерилни“ цветя по външния ръб. Първите са много малки и незначителни, докато вторите, благодарение на много по-развитите си цветни венчелистчета - играят декоративната роля в съцветието. Формите на съцветията могат да бъдат: плоски, кълбовидни или метличини. В природата повечето видове хортензии имат плоски съцветия, в които плодородните цветя са в по-голям брой. Кълбовидната форма е резултат от генетична аномалия, много рядко се среща в природата, докато сред градинските сортове тя е най-честата форма.
Много видове хортензии растат естествено в Азия и Америка. В Северна Америка най-често срещаните видове са Arborescens, Quercifolia и Radiata. Япония е страната, в която произхождат повечето видове Мacrophylla и Serrata. Много видове също идват от Китай и Тибет. Хортензия Seemannii е единственият вид, роден в Мексико.
Видовете хортензии Paniculata и Quercifolia имат съцветия на „метли“. Цветовете на хортензиите варират от синьо до червено, преминавайки през всички възможни междинни нюанси, от най-светлите до най-тъмните. Интересно е, че няма нито жълта, нито оранжева хортензия Белият цвят е резултат от липсата на пигменти. Някои цветя могат да бъдат с мръсно бяло или много бледожълто, в тези случаи това е леко присъствие на зелен пигмент, хлорофил. Хортензиите Arborescens, Paniculata, Quercifolia винаги са бели.
При цветните видове цветът варира в зависимост от киселинността на почвата. В много кисела почва цветята ще бъдат сини. В по-слабо кисела почва, виолетова или лилава. В почти неутрална почва, червена или розова. В действителност не киселинността на почвата причинява посиняване на пигментите, а алуминият, който не може да бъде усвоен от корените, освен при наличие на киселинност на почвата. Поради тази причина, за да се получат интензивни сини хортензии, ще е необходимо да се осигури или създаде почва, която е едновременно кисела и богата на алуминий.
Три лесни начина за подрязване на метличеста хортензия
прочети ощеЩамбовите рози могат да бъдат засадени през цялата година. Единственото време, през което не препоръчваме засаждане, е когато почвата е замръзнала или много наводнена.
прочети ощеДа разпознаем хлорозата по хортензиите е доста лесно: ако листата са пожълтели, а жилките им остават зелени, то несъмнено това е хлороза!
прочети ощеКак да потрежем хортензия arborescens правилно.
прочети още