Преполиването - най-честата причина за смърт при младите хортензии, тъй като начинаещите трудно определят точното количество вода, от което се нуждае всяко растение. Пик на преполиването се наблюдава в жегите, когато хортензиите клюмват в горещините и ние ги поливаме и поливаме като решаваме, че водата може само да им помогне. Да, ама не съвсем. До едни момент водата помага, но в следващият миг тя е твърде много…. ☹
Корените на хортензиите имат нужда от вода и кислород, за да се развиват добре. Хортензиите са с плитка, кълбовидна коренова система, затова са много чувствителни към засушаване, но прекаленото количество вода буквално ги удавя за ден - два и започват много бързо процеси на гниене, а това трудно се оправя. За съжаление много по-често сме свидетели на преполиване при хортензиите, отколкото на засушаване. Границата между двата процеса е доста тънка, а повечето хора дори не разбират, тъй като мократа и зле дренирана почва скрива какво се случва под повърхността и! В корените на преполятата хортензията започва да се събира вода, която и пречи да получават кислород. Те почват да гният и по този начин не могат вече да абсорбират водата към стъблата и цветовете.
Ако стъблата на хортензията станат меки на пипане, а листата и цветовете оклюмат най-вероятно процесите на гниене вече са засегнали и тях. Засушете добре, като пропуснете колкото поливки е необходимо и изрежете, каквото можете от засегнатите участъци (при макрофлите задължително трябва да оставите листа поне по две двойки на стъбло). В по-тежки случаи на преовлажняване може да се наложи да извадите хортензията и да смените почвата със суха такава. Трябва да и осигурите проветриво място, като се въздържате от поливане, докато не усетите суха почва на 2-3см. под повърхността. Хортензията ще започне да показва признаци на подобрение след около седмица до десетина дни, затова се въоръжете с търпение.
И все пак не забравяйте: най - сигурният начин, по който може да преценим дали хортензията се нуждае от поливане, е като опитаме с пръст почвата на дълбочина 2– 3см. Ако почвате е суха, полейте, ако ли пък не, изчакайте да мине необходимото време.
Торенето - по-рядко срещана, но също толкова възможна причина за внезапна смърт при хортензиите. По време на горещините е желателно да се спре с торта, защото увеличаването на нова листна маса означава и увеличаване на нуждите от вода при хортензиите. Важно е да се избягва торене в пика на жегите и засушаването. По-добре е да се изчака и температурите да спаднат като се използва доста по-малко тор от обичайната норма. Най-добрият вариант е да се прилагат течни торове, защото осъществяват експресна доставка, когато растенията са стресирани и се нуждаят от хранителни вещества. Необходимо е да се полее преди торене, да се остави да попие водата в почвата и непосредствено след торене да се полее отново. Колкото повече вода се осигурява, толкова повече хранителни вещества от наличните ще се усвоят. Дълбокото поливане преди и след торене е важно и помага да се избегне претоварване на хортензиите с хранителни елементи и възможно изгаряне от тях.
Хортензиите винаги „говорят“ за своите проблеми, стига да се научим да ги чуваме.
Да разпознаем хлорозата по хортензиите е доста лесно: ако листата са пожълтели, а жилките им остават зелени, то несъмнено това е хлороза!
прочети ощеКак да потрежем хортензия arborescens правилно.
прочети още